Fullmetal Alchemist: Bortherhood

“Simya olarak adlandırılan bilim maddenin yapısını inceler; onu parçalar ve yeniden oluşturur. Ancak bu teknik her şeye kadir değildir, zira hiçbir şey yoktan var edilemez. Bir varlık elde etmek isteniyorsa, onunla aynı değerde başka bir varlık sunulmalıdır. Eşdeğer değişim olarak adlandırılan bu kavram, simyanın temelini oluşturur. Ancak simya bir tabu da barındırır: İnsan dönüşümü. Hiç kimse bu tabuya karşı gelmemelidir.”

Brotherhood nedir?
Kardeşlik anlamına gelen Brotherhood, ikinci Fullmetal Alchemist anime serisi. Ama önceki serinin kaldığı yerden devam etmek yerine Elric kardeşlerin hikâyesini anlatmaya ta en baştan başlıyor, dolayısıyla da bir devam serisi niteliği taşımıyor. 51 bölümlük önceki seriden temel farkı bu kez mangaya tamamen sadık kalarak ilerliyor olması. Başlangıçta aynı hikâyeyi anlatıyor gibi görünse de bir yerden sonra ilk seriden tamamen ayrılarak yeni karakterler ve beklenmedik olaylarla canlanıyor.

Başlamadan önce ilk seriyi izlemem gerekiyor mu?
Hayır, gerekmiyor. Ama ilk seri bir noktada mangadan ayrılıp farklı ve de son derece başarılı bir kurgu üzerinde ilerlediğinden, eğer zamanınız varsa öncelikle onu da izlemenizi öneririz. Henüz izleyip de pişman olan biriyle karşılaşmadık.

Neden tekrar yapıyorlar ki?
2003 yılında ilk anime serisi başladığında manga henüz 25. bölüm civarındaydı ve bitecek gibi de görünmüyordu. Her hafta yeni bölümü yayınlanan bir animenin aylık bir mangadan çok daha hızlı ilerlediği göz önüne alınırsa kısa sürede ona yetişmesi kaçınılmazdı; dolayısıyla animasyon stüdyosu BONES çözümü belirli bir noktada mangadan ayrılarak kendi hikâyesini oluşturmakta buldu. Ortaya çıkan ürün hayatımızda izlediğimiz en iyi animelerden biri olsa da manga farklı bir yolda ilerlemeye devam etti ve artık sona yaklaştı. Sonuç olarak bizim manganın hikâyesini de animasyon olarak görmek için yanıp tutuştuğumuzu farkeden firmalar da bu ateşi sönmeden önce paraya çevirme fırsatını kaçırmadılar, ortaya Brotherhood çıktı. (:

Peki kaç bölüm olacak?
Henüz biz de bilmiyoruz ama 26’dan fazla olacağı kesin. Mangayı düşünüp kaba bir hesap yaptığımızda önceki seri gibi 51 bölüm civarında bir sayıya ulaşıyoruz. Serinin ardından bizi birkaç yıl bekletip hikâyeyi bir sinema filmiyle tamamlamaları da gayet mümkün.

alchemist mustang homunculi

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Daha fazla kardeşlik

» Bölümler
Şimdiye kadar yayımlanan bölümlerin listesi, konu özetleri ve ek bilgiler

» Galeri
Resimler, hareketli avatarlar

» Müzik
Açılış/kapanış şarkıları, videolar, şarkı sözleri, gitar tabları

» Teknik bilgi
Yapım ekibi, seslendirme sanatçıları ve dış bağlantılar

» Tercüme
Seri içerisinde sıkça kullanılan ifadeler ve Türkçe karşılıkları%d blogcu bunu beğendi: